Боядисване с латекс 2.50 лв./м2
Грундиране 1.00 лв./м2
Китване и шлайфане 5.00 лв./м2
Поставяне на тапети 3.50 лв./м2
Поставяне на фриз-тапети 1.50 лв./м
Поставяне на теракот, фаянс 20.00 лв./м2
Поставяне на фриз 5.00 лв./м
Обръщане на дограма 10.00 лв./м.
Обшивка от гипсокартон 10.00 лв./м2
Преградна стена от гипсокартон 15.00 лв./м2
Зидария 10.00 лв./м2
Термоизолация 16.50 лв./м2
Мазилка с хоросан 8.00 лв./м2
Декоративна мазилка 8.00 лв./ м2
Монтаж на тоалетна чиния 35.00 лв.
Монтаж на мивка 30.00 лв.
Монтаж на батерия 20.00 лв.
Монтаж на душ 30.00 лв.
Монтаж на бойлер 40.00 лв.
Монтаж на проточен бойлер 30.00 лв.
Монтаж на електрически контакт тип Шуко 1.50 лв.
Монтаж на електрически ключ 1.50 лв.
Монтаж на осветително тяло аплик 8.00 лв.
Монтаж на осветително тяло полилей 10.00 лв.
Монтаж на осветително тяло луничка 3.00 лв .
* Посочените цени не включват стойността на материалите.
неделя, 11 септември 2011 г.
вторник, 17 май 2011 г.
БОЯДИСВАНЕ С ЛАТЕКС
Един от най-важните за интериора в едно жилище ремонти е декорирането на стените и таваните. То може да стане по различни начини и с различни средства и материали – боядисване, облепване с тапети или плат, тапициране, обшиване с дърво, пластмаса и много други материали. Традиционният от векове метод, обаче, остава боядисването на повърхностите на стените и таваните. В недалечното минало това се правеше с така наречените постни бои, които представляват оцветени с оксидни пигменти смеси, от фино смляни инертни материали като хума, винервайс, цинквайс или прецеден варов разтвор, със слепващи вещества, които се пулверизират върху боядисваните повърхности.
През последните 30-40 години у нас масово се наложи боядисването с вододисперсионни бои, известни под общото наименование латекс. Далеч не всички от тях са на латексова основа, но поради сходните свойства с латекса, който най-напред се появи в практиката у нас, масово се предлагат като латексови бои. Основното качество на вододисперсионните бои е, че като изходен материал са разтворими във вода, а след нанасянето им и изсъхването се полимеризират и образуват неразтворимо във вода трайно покритие, което позволява стените да се мият с вода и подходящи миещи препарати. Друго важно свойство на вододисперсионните бои е, че мотат да бъдат оцветявани /тонирани/ с подходящи пигменти, което дава възможност за постигането на стотици комбинации от цветове и нюанси и реализирането на всевъзможни варианти за апликиране на боядисваните повърхности. Следващото важно качество на латекса е, че може да се нанася по различни начини и с различни инструменти – с четка, с валяк /мече/, с пистолет и др. Това го прави достъпен за изпълнение от страна на всеки средно сръчен човек, стига желанието му да си направи ремонта сам да е достатъчно силно, да има достатъчно свободно време и да се е въоръжил с необходимото търпение, за да доведе работата до успешен край. Как става това?
Ако вземете решение да извършите ремонта със собствени сили необходимо е да знаете етапите през които преминава той, а те са:
А. Подготовка за ремонтните дейности. Подготовката за боядисването с латекс се състои в следното:
І. Набавяне на необходимите инструменти, основни и помощни материали – изключително важна дейност, от успешното провеждане на която до голяма степен зависи крайният успех на начинанието. Необходимите инструменти са:
1. Валяк /мече/ - с него боята се нанася върху боядисваните повърхности. Изборът на качествено мече предопределя до голяма степен крайния ефект от заниманието боядисване. Едно годно за добра работа мече трябва да има способността да поема и задържа достатъчно количество боя, която да покрива максимална площ при минимален разход. Това до голяма степен зависи от размерите на мечето, както и от материала, от който е изработено. Най-добра производителност, съчетана с добро качество, се постига с мечета с дължина 23-26 см и Ф6÷8 см, обвити с текстилен материал с дължина на власинките 5÷8 мм, които с едно натопяване в боята могат да покрият в зависимост от вискозитета й около 1.0÷1.5 м2. Трябва да се отбележи, обаче, че работата с мече с тези габарити е доста натоварваща физически и затова те не са подходящи за несвикнали с подобна работа или в недобра физическа форма лица. За начинаещи препоръчвам размери 18 см /дължина/ и Ф5÷6 см и дължина на власинките не повече от 5 мм. Друго важно условие, на което трябва да отговаря едно мече е то да се върти свободно и равномерно около оста си без да има голяма хлабина. Качествените мечета обикновено лагеруват около оста, което осигурява свободно въртене без запъване приплъзване и съответно – добра производителност, съчетана с добро качество. При боядисване на по-високи стени и тавани без помощта на стълба се използва удължител. За тази цел може да бъде използван всякакъв прът или тръба, но най-удачно е да се набави заедно с мечето специален удължител, тип телескоп, дължината на който може да се регулира според конкретния случай.
2. Четка – с нея боята се нанася там, където с мечето това е невъзможно. Това са тесни места или в ъглите, където мечето не може да вкара боя. Четката се използва и за нанасяне на боя в гранични зони с различен цвят, известно в практиката като „отсичане”. Изборът на четка е според личните предпочитания, но като се има предвид основното й предназначение – отсичането, ширината й не би трябвало да надвишава 6 см. По-добър вариант е да се използват две четки – по-малка със споменатия размер и предназначение, и по-голяма – със ширина до 10÷12 см за нанасяне на боята върху недостъпни за мечето места с по-голяма площ. Дължината на косъма на четките трябва да е такава, че те да са достатъчно меки, както и да могат да задържат достатъчно боя, но не прекалено голяма, тъй като тогава контролът върху върха им не е достатъчно добър. Оптималната дължина е около 5 до 7 см. Друго важно качество на употребяваните четки е да не се скубят, нещо което се отнася и до мечетата.
3. Шпакла – тя е необходима за извършване на дребни поправки на боядисваните повърхности. Добре е да е малка и гъвкава, тъй като обикновено става дума за малки грапавини и дупчици.
4. Отвертка, с която да демонтирате капачките на електрическите ключове и контакти и розетката на осветителното тяло на тавана.
5. Клещи, с които да извадите от стените гвоздейчетата, на които са били закачени картини, календари, часовници, пана и други.
6. Ваничка за боята. В нея се изсипва приготвената за боядисване боя. Широчината на ваничката трябва да е по-голяма от дължината на мечето. Обикновено е изработена от пластмаса.
7. Съд за разбъркване на материала за поправка на повърхностите. Изработен е от каучук или пластмаса.
Добре е да разполагате и с някакъв комплект други инструменти, за да можете да реагирате на всякакви непредвидени обстоятелства.
След набавянето на необходимите инструменти идва ред на материалите. Те са два вида: основни и спомагателни.
Основните материали са:
1. Вододисперсионна боя /латексова, акрилна, силиконова и др./ - Предлагането в търговската мрежа е изключително разнообразно. Въпросът е какъв латекс да изберем – български или вносен. Най-продаваните 5-6 вида български латекси са с много добри работни и експлоатационни качества. От вносните бои ще спомена холандската „Сикенс” и белгийската „Левис”, които са с изключително високо качество. Няколко пъти са по-скъпи от българските, но и два пъти по-покривни.
2. Оцветители /пигменти/ - Много важен елемент в случаите, когато трябва да се боядисва в цвят. За предпочитане е те да са произведени от фирмата-производител на използваната боя. Това гарантира съвместимостта им и постигането в максимална степен на желания цвят и нюанс.
Спомагателните материали са:
1. Гипс, гипсово лепило, гипсова шпакловка, кит или някакъв друг материал за поправка на стените.
2. Грунд за латекс в случаите, в които е необходим, за което ще стане дума по-нататък.
3. Шкурка - № 120 или 150 в зависимост от гладкостта на стената в случаите на необходимост от поправянето на неравни и грапави участъци.
4. Поелитилен за покриване – За покриване на пода се използва по-плътен, а за мебелите – по-тънък.
5. Хартиени лепенки – Използват се за залепване на поелитилена за покриване, както и за предпазване на по-тесни повърхности от боята като лайсни, первази, каси и други.
ІІ. Подготовка на помещението за боядисване
1. Разместване на мебелите – Подготовката на помещението започва с разместване на мебелите по начин, осигуряващ свободния достъп да всички части на стените и таваните. Най-добрият вариант е пълното опразване на помещението. Ако това е невъзможно, изнася се поне обзавеждането с по-малки габарити, а останалите мебели се подреждат така, че стените да са свободни най-малко толкова, че между тях и мебелите да може да влезе стълбата. Най-добре е мебелите да се съберат плътно в средата на стаята.
2. Предпазване на мебелите и пода от боята. Това става чрез покриването им. Обикновено това става най-добре с поелитилен. Най-напред се покрива плътно пода. Ако не са демонтирани лайсните /первазите/ на подовата настилка, те също се покриват или се облепват с хартиени лепенки. Добре е с лепенки да се изолират всички граничещи с боята повърхности.
3. Демонтиране на капачките на електрическите ключове и контакти.
4. Подготовка на стените и таваните за боядисване /при необходимост/. – Състои се в запълване на дупчици от пирончета, кабърчета или някакви други изкъртвания. Обикновено това се прави с гипс, гипсово лепило, кит или някакви други материали за тази цел. Важното е стената да стане равна и гладка. Ако от предходни боядисвания се е натрупал много латекс, в резултат на което стената не е гладка, се използва шкурка за заглаждане. Полепналият прах или паяжини /ако има такива/ се отстраняват с прахосмукачка. Ако има някакви зацапвания добре е да бъдат измити. В случаите, когато стените са боядисани с латекс, след извършване на тези процедури, те са готови за новото латексово покритие. Ако повърхностите преди това не са били боядисвани с латекс трябва да бъдат грундирани. Това става с грунд за латекс или с разреден с вода в съотношение 1:1 латекс. И в двата случай грундът се нанася с мече или широка четка равномерно, без образуване на „вади”. След пълното изсъхване на грунда помещението е готово за нанасяне на основната боя.
Б. Нанасяне на боята върху стените. Това става в предварително определена последователност, която осигурява равномерното и качествено нанасяне, без пропуснати участъци. За предпочитане е това да става отгоре надолу, т.е. първо се боядисва тавана и след него – стените, а когато има разлика в цвета им, тази последователност е задължителна. Освен тази последователност е добре да се възприеме и друга – от ляво надясно или обратното, с оглед равномерното покриване на цялата площ без пропуски. Преди това, обаче, е необходимо да се подготви боята. Подготовката се изразява в разреждането й с вода /ако има нужда/ и оцветяването й /ако ще се боядисва в цвят/. По отношение на разреждането се следват указанията на производителя. Обикновено се добавя между 5 и 10% вода, след което боята интензивно се разбива. Дори да не се добавя вода, разбиването е абсолютно задължително. За да не допуска потичане на боята от мечето след натопяването му в боята, то трябва леко да се изцеди чрез търкалянето му в плитката част на ваничката, така че то да остане добре и равномерно напоено, без боята да изтича от него. Същото се отнася и до четката.
Оцветяването /когато се боядисва в цвят/ е важна операция, тъй като от нея зависи как ще изглежда помещението години наред. То се състои в смесването на бялата боя с оцветител /пигмент/ в определено съотношение за постигане на желания цвят и нюанс. В търговската мрежа се предлагат фабрично оцветени бои, но изборът при тях е ограничен. По-голям избор на цветове и нюанси предлагат някои търговски обекти, в които оцветяването се извършва на място по каталог. Това, разбира се, оскъпява боята. Предимството при тях се състои в това, че ако не стигне купената оцветена боя, винаги може да се вземе допълнително количество по каталожния номер, което гарантира еднаквостта на цвета.
Ако не са използвани първите два варианта, остава третият. За целта се купува/т/ необходимото количество оцветител/и/. Предварително по каталога на оцветителите се избира желания цвят и се установява съотношението за смесване на боята с оцветителя. Много важно е преди оцветяването да се сметне точно необходимото количество оцветена боя, за да е сигурно, че ще стигне за определената площ. Това става като се умножи площта по разходната норма. След като се смесят оцветителят и боята трябва интензивно да се разбъркат. Това става най-добре с бъркалка която се монтира на електрическа бормашина и боята се разбива като с миксер. Ако няма, все пак, на разположение такива инструменти и приспособления, разбъркването става в добре затворения съд на боята чрез интензивно и многократно разклащане в различни посоки. Около сто такива движения са достатъчни. Добре е преди работа вече тонираната боя да престои няколко часа и непосредствено преди използването й пак да се разбърка. За постигането на желания цвят и нюанс при необходимост може да се добавя допълнително количество оцветител или неоцветена боя като след всяко добавяне описаните по-горе действия за разбъркване се повтарят. Важно е да се знае също така, че истинският цвят се вижда след пълното изсъхване на боята. Затова преди да се премине към нанасянето й се правят малки проби с четката върху стената и след изсъхването им и утвърждаването на избора на цвят се преминава към основната работа.
Както вече стана дума най-напред се прави тавана. Ако цветът му е еднакъв с този на стените, последните могат да бъдат боядисани паралелно с него – боядисва се някакъв участък от тавана и веднага след това и прилежащите му части от стените. След това следващия участък от тавана и т.н. до пълно завършване. След минаването на първа ръка с мечето, идва ред на четката, с нея се извършва нанасянето на боята там където мечето не е успяло да стигне. След пълното изсъхване на първата ръка се преминава към изпълнението на втората ръка, което е абсолютно същото като първата. При необходимост се минава и трета ръка. След две или три ръце при нормални условия с нормална боя крайният резултат би трябвало да е налице.
В случай, че цветът на таванът и стените е различен /това е масовият случай/, след завършването на тавана, се боядисват и стените с оцветената боя, като преходът между единия и другия цвят се прави с четка. Обикновено това става по права линия по ъглите между таваните и стените. В практиката като термин това действие е разпространено като „отсичане” или „отрязване”. Ако границата между двата цвята, обаче, минава някъде по стените, тогава единият цвят се нанася така, че да премине разделителната линия с другия цвят, изчаква се добре да изсъхне, след което върху него се залепва хартиена лепенка така, че с единият си кант тя да маркира разделителната линия, след което се боядисва с другия цвят така, че да „настъпи” лепенката. След полуизсъхването на боята лепенката се сваля. При необходимост може да са направи ретуш на определени места ако има нужда от това. По този начин могат да се правят най-различни комбинации от цветове и апликации по-стените и таваните в различни форми. Всичко това зависи от въображението и уменията на изпълнител.
Различни апликации могат да се постигнат и чрез използването на специални мечета и четки. Известни са различни методи и съответно наименования на ефектите като „Амбианс ефект”, например. При него обикновено се съчетават два или няколко цвята, като основният цвят се прави със стандартно мече, а ефектът се постига с друг цвят, който се прилага със специално мече за десениране на повърхностите. Друга разновидност на боядисването с латекс е нанасянето на релефен латекс. При него първата ръка се нанася с разреден релефен латекс посредством обикновено мече или четка. След изсъхването й се нанася втората ръка със специално мече. Общото между разновидностите на „Амбианс ефект” и релефния латексе, че втората ръка се нанася със специално за случая мече, при това бавно и внимателно, за да се постигне желания ефект.
В. Довършително-заключителни работи. Състоят се в преглеждането на всички повърхности за пропуски и грешки при боядисването и ако има такива се отстраняват. След пълното изсъхване се събира поелитилена от покритите мебели и повърхности. Това се прави внимателно тъй като макар и изсъхнал, латексът все още е мек и лесно може да се нарани. Същото се отнася и до лепенките при отстраняването им. Монтират се капачките на електрическите ключове и контакти и може да се каже, че с това ремонтът е приключил.
Ако този материал ви е помогнал да научите нещо за боядисването с латекс и се чувствате достатъчно сигурни, за да започнете със собствени сили ремонт в къщи, в офиса или на вилата ЖЕЛАЯ ВИ УСПЕХ. Ако ли пък възникнат някакви проблеми, готов съм да ви помогна с безплатни допълнителни съвети. Ако все пак не сте сигурни, че ще успеете да се справите и не искате да рискувате, потърсете телефон 0898534108 или е-mail master.s.b@mail.bg
През последните 30-40 години у нас масово се наложи боядисването с вододисперсионни бои, известни под общото наименование латекс. Далеч не всички от тях са на латексова основа, но поради сходните свойства с латекса, който най-напред се появи в практиката у нас, масово се предлагат като латексови бои. Основното качество на вододисперсионните бои е, че като изходен материал са разтворими във вода, а след нанасянето им и изсъхването се полимеризират и образуват неразтворимо във вода трайно покритие, което позволява стените да се мият с вода и подходящи миещи препарати. Друго важно свойство на вододисперсионните бои е, че мотат да бъдат оцветявани /тонирани/ с подходящи пигменти, което дава възможност за постигането на стотици комбинации от цветове и нюанси и реализирането на всевъзможни варианти за апликиране на боядисваните повърхности. Следващото важно качество на латекса е, че може да се нанася по различни начини и с различни инструменти – с четка, с валяк /мече/, с пистолет и др. Това го прави достъпен за изпълнение от страна на всеки средно сръчен човек, стига желанието му да си направи ремонта сам да е достатъчно силно, да има достатъчно свободно време и да се е въоръжил с необходимото търпение, за да доведе работата до успешен край. Как става това?
Ако вземете решение да извършите ремонта със собствени сили необходимо е да знаете етапите през които преминава той, а те са:
А. Подготовка за ремонтните дейности. Подготовката за боядисването с латекс се състои в следното:
І. Набавяне на необходимите инструменти, основни и помощни материали – изключително важна дейност, от успешното провеждане на която до голяма степен зависи крайният успех на начинанието. Необходимите инструменти са:
1. Валяк /мече/ - с него боята се нанася върху боядисваните повърхности. Изборът на качествено мече предопределя до голяма степен крайния ефект от заниманието боядисване. Едно годно за добра работа мече трябва да има способността да поема и задържа достатъчно количество боя, която да покрива максимална площ при минимален разход. Това до голяма степен зависи от размерите на мечето, както и от материала, от който е изработено. Най-добра производителност, съчетана с добро качество, се постига с мечета с дължина 23-26 см и Ф6÷8 см, обвити с текстилен материал с дължина на власинките 5÷8 мм, които с едно натопяване в боята могат да покрият в зависимост от вискозитета й около 1.0÷1.5 м2. Трябва да се отбележи, обаче, че работата с мече с тези габарити е доста натоварваща физически и затова те не са подходящи за несвикнали с подобна работа или в недобра физическа форма лица. За начинаещи препоръчвам размери 18 см /дължина/ и Ф5÷6 см и дължина на власинките не повече от 5 мм. Друго важно условие, на което трябва да отговаря едно мече е то да се върти свободно и равномерно около оста си без да има голяма хлабина. Качествените мечета обикновено лагеруват около оста, което осигурява свободно въртене без запъване приплъзване и съответно – добра производителност, съчетана с добро качество. При боядисване на по-високи стени и тавани без помощта на стълба се използва удължител. За тази цел може да бъде използван всякакъв прът или тръба, но най-удачно е да се набави заедно с мечето специален удължител, тип телескоп, дължината на който може да се регулира според конкретния случай.
2. Четка – с нея боята се нанася там, където с мечето това е невъзможно. Това са тесни места или в ъглите, където мечето не може да вкара боя. Четката се използва и за нанасяне на боя в гранични зони с различен цвят, известно в практиката като „отсичане”. Изборът на четка е според личните предпочитания, но като се има предвид основното й предназначение – отсичането, ширината й не би трябвало да надвишава 6 см. По-добър вариант е да се използват две четки – по-малка със споменатия размер и предназначение, и по-голяма – със ширина до 10÷12 см за нанасяне на боята върху недостъпни за мечето места с по-голяма площ. Дължината на косъма на четките трябва да е такава, че те да са достатъчно меки, както и да могат да задържат достатъчно боя, но не прекалено голяма, тъй като тогава контролът върху върха им не е достатъчно добър. Оптималната дължина е около 5 до 7 см. Друго важно качество на употребяваните четки е да не се скубят, нещо което се отнася и до мечетата.
3. Шпакла – тя е необходима за извършване на дребни поправки на боядисваните повърхности. Добре е да е малка и гъвкава, тъй като обикновено става дума за малки грапавини и дупчици.
4. Отвертка, с която да демонтирате капачките на електрическите ключове и контакти и розетката на осветителното тяло на тавана.
5. Клещи, с които да извадите от стените гвоздейчетата, на които са били закачени картини, календари, часовници, пана и други.
6. Ваничка за боята. В нея се изсипва приготвената за боядисване боя. Широчината на ваничката трябва да е по-голяма от дължината на мечето. Обикновено е изработена от пластмаса.
7. Съд за разбъркване на материала за поправка на повърхностите. Изработен е от каучук или пластмаса.
Добре е да разполагате и с някакъв комплект други инструменти, за да можете да реагирате на всякакви непредвидени обстоятелства.
След набавянето на необходимите инструменти идва ред на материалите. Те са два вида: основни и спомагателни.
Основните материали са:
1. Вододисперсионна боя /латексова, акрилна, силиконова и др./ - Предлагането в търговската мрежа е изключително разнообразно. Въпросът е какъв латекс да изберем – български или вносен. Най-продаваните 5-6 вида български латекси са с много добри работни и експлоатационни качества. От вносните бои ще спомена холандската „Сикенс” и белгийската „Левис”, които са с изключително високо качество. Няколко пъти са по-скъпи от българските, но и два пъти по-покривни.
2. Оцветители /пигменти/ - Много важен елемент в случаите, когато трябва да се боядисва в цвят. За предпочитане е те да са произведени от фирмата-производител на използваната боя. Това гарантира съвместимостта им и постигането в максимална степен на желания цвят и нюанс.
Спомагателните материали са:
1. Гипс, гипсово лепило, гипсова шпакловка, кит или някакъв друг материал за поправка на стените.
2. Грунд за латекс в случаите, в които е необходим, за което ще стане дума по-нататък.
3. Шкурка - № 120 или 150 в зависимост от гладкостта на стената в случаите на необходимост от поправянето на неравни и грапави участъци.
4. Поелитилен за покриване – За покриване на пода се използва по-плътен, а за мебелите – по-тънък.
5. Хартиени лепенки – Използват се за залепване на поелитилена за покриване, както и за предпазване на по-тесни повърхности от боята като лайсни, первази, каси и други.
ІІ. Подготовка на помещението за боядисване
1. Разместване на мебелите – Подготовката на помещението започва с разместване на мебелите по начин, осигуряващ свободния достъп да всички части на стените и таваните. Най-добрият вариант е пълното опразване на помещението. Ако това е невъзможно, изнася се поне обзавеждането с по-малки габарити, а останалите мебели се подреждат така, че стените да са свободни най-малко толкова, че между тях и мебелите да може да влезе стълбата. Най-добре е мебелите да се съберат плътно в средата на стаята.
2. Предпазване на мебелите и пода от боята. Това става чрез покриването им. Обикновено това става най-добре с поелитилен. Най-напред се покрива плътно пода. Ако не са демонтирани лайсните /первазите/ на подовата настилка, те също се покриват или се облепват с хартиени лепенки. Добре е с лепенки да се изолират всички граничещи с боята повърхности.
3. Демонтиране на капачките на електрическите ключове и контакти.
4. Подготовка на стените и таваните за боядисване /при необходимост/. – Състои се в запълване на дупчици от пирончета, кабърчета или някакви други изкъртвания. Обикновено това се прави с гипс, гипсово лепило, кит или някакви други материали за тази цел. Важното е стената да стане равна и гладка. Ако от предходни боядисвания се е натрупал много латекс, в резултат на което стената не е гладка, се използва шкурка за заглаждане. Полепналият прах или паяжини /ако има такива/ се отстраняват с прахосмукачка. Ако има някакви зацапвания добре е да бъдат измити. В случаите, когато стените са боядисани с латекс, след извършване на тези процедури, те са готови за новото латексово покритие. Ако повърхностите преди това не са били боядисвани с латекс трябва да бъдат грундирани. Това става с грунд за латекс или с разреден с вода в съотношение 1:1 латекс. И в двата случай грундът се нанася с мече или широка четка равномерно, без образуване на „вади”. След пълното изсъхване на грунда помещението е готово за нанасяне на основната боя.
Б. Нанасяне на боята върху стените. Това става в предварително определена последователност, която осигурява равномерното и качествено нанасяне, без пропуснати участъци. За предпочитане е това да става отгоре надолу, т.е. първо се боядисва тавана и след него – стените, а когато има разлика в цвета им, тази последователност е задължителна. Освен тази последователност е добре да се възприеме и друга – от ляво надясно или обратното, с оглед равномерното покриване на цялата площ без пропуски. Преди това, обаче, е необходимо да се подготви боята. Подготовката се изразява в разреждането й с вода /ако има нужда/ и оцветяването й /ако ще се боядисва в цвят/. По отношение на разреждането се следват указанията на производителя. Обикновено се добавя между 5 и 10% вода, след което боята интензивно се разбива. Дори да не се добавя вода, разбиването е абсолютно задължително. За да не допуска потичане на боята от мечето след натопяването му в боята, то трябва леко да се изцеди чрез търкалянето му в плитката част на ваничката, така че то да остане добре и равномерно напоено, без боята да изтича от него. Същото се отнася и до четката.
Оцветяването /когато се боядисва в цвят/ е важна операция, тъй като от нея зависи как ще изглежда помещението години наред. То се състои в смесването на бялата боя с оцветител /пигмент/ в определено съотношение за постигане на желания цвят и нюанс. В търговската мрежа се предлагат фабрично оцветени бои, но изборът при тях е ограничен. По-голям избор на цветове и нюанси предлагат някои търговски обекти, в които оцветяването се извършва на място по каталог. Това, разбира се, оскъпява боята. Предимството при тях се състои в това, че ако не стигне купената оцветена боя, винаги може да се вземе допълнително количество по каталожния номер, което гарантира еднаквостта на цвета.
Ако не са използвани първите два варианта, остава третият. За целта се купува/т/ необходимото количество оцветител/и/. Предварително по каталога на оцветителите се избира желания цвят и се установява съотношението за смесване на боята с оцветителя. Много важно е преди оцветяването да се сметне точно необходимото количество оцветена боя, за да е сигурно, че ще стигне за определената площ. Това става като се умножи площта по разходната норма. След като се смесят оцветителят и боята трябва интензивно да се разбъркат. Това става най-добре с бъркалка която се монтира на електрическа бормашина и боята се разбива като с миксер. Ако няма, все пак, на разположение такива инструменти и приспособления, разбъркването става в добре затворения съд на боята чрез интензивно и многократно разклащане в различни посоки. Около сто такива движения са достатъчни. Добре е преди работа вече тонираната боя да престои няколко часа и непосредствено преди използването й пак да се разбърка. За постигането на желания цвят и нюанс при необходимост може да се добавя допълнително количество оцветител или неоцветена боя като след всяко добавяне описаните по-горе действия за разбъркване се повтарят. Важно е да се знае също така, че истинският цвят се вижда след пълното изсъхване на боята. Затова преди да се премине към нанасянето й се правят малки проби с четката върху стената и след изсъхването им и утвърждаването на избора на цвят се преминава към основната работа.
Както вече стана дума най-напред се прави тавана. Ако цветът му е еднакъв с този на стените, последните могат да бъдат боядисани паралелно с него – боядисва се някакъв участък от тавана и веднага след това и прилежащите му части от стените. След това следващия участък от тавана и т.н. до пълно завършване. След минаването на първа ръка с мечето, идва ред на четката, с нея се извършва нанасянето на боята там където мечето не е успяло да стигне. След пълното изсъхване на първата ръка се преминава към изпълнението на втората ръка, което е абсолютно същото като първата. При необходимост се минава и трета ръка. След две или три ръце при нормални условия с нормална боя крайният резултат би трябвало да е налице.
В случай, че цветът на таванът и стените е различен /това е масовият случай/, след завършването на тавана, се боядисват и стените с оцветената боя, като преходът между единия и другия цвят се прави с четка. Обикновено това става по права линия по ъглите между таваните и стените. В практиката като термин това действие е разпространено като „отсичане” или „отрязване”. Ако границата между двата цвята, обаче, минава някъде по стените, тогава единият цвят се нанася така, че да премине разделителната линия с другия цвят, изчаква се добре да изсъхне, след което върху него се залепва хартиена лепенка така, че с единият си кант тя да маркира разделителната линия, след което се боядисва с другия цвят така, че да „настъпи” лепенката. След полуизсъхването на боята лепенката се сваля. При необходимост може да са направи ретуш на определени места ако има нужда от това. По този начин могат да се правят най-различни комбинации от цветове и апликации по-стените и таваните в различни форми. Всичко това зависи от въображението и уменията на изпълнител.
Различни апликации могат да се постигнат и чрез използването на специални мечета и четки. Известни са различни методи и съответно наименования на ефектите като „Амбианс ефект”, например. При него обикновено се съчетават два или няколко цвята, като основният цвят се прави със стандартно мече, а ефектът се постига с друг цвят, който се прилага със специално мече за десениране на повърхностите. Друга разновидност на боядисването с латекс е нанасянето на релефен латекс. При него първата ръка се нанася с разреден релефен латекс посредством обикновено мече или четка. След изсъхването й се нанася втората ръка със специално мече. Общото между разновидностите на „Амбианс ефект” и релефния латексе, че втората ръка се нанася със специално за случая мече, при това бавно и внимателно, за да се постигне желания ефект.
В. Довършително-заключителни работи. Състоят се в преглеждането на всички повърхности за пропуски и грешки при боядисването и ако има такива се отстраняват. След пълното изсъхване се събира поелитилена от покритите мебели и повърхности. Това се прави внимателно тъй като макар и изсъхнал, латексът все още е мек и лесно може да се нарани. Същото се отнася и до лепенките при отстраняването им. Монтират се капачките на електрическите ключове и контакти и може да се каже, че с това ремонтът е приключил.
Ако този материал ви е помогнал да научите нещо за боядисването с латекс и се чувствате достатъчно сигурни, за да започнете със собствени сили ремонт в къщи, в офиса или на вилата ЖЕЛАЯ ВИ УСПЕХ. Ако ли пък възникнат някакви проблеми, готов съм да ви помогна с безплатни допълнителни съвети. Ако все пак не сте сигурни, че ще успеете да се справите и не искате да рискувате, потърсете телефон 0898534108 или е-mail master.s.b@mail.bg
вторник, 10 май 2011 г.
ЦЕНИ НА ПРЕДЛАГАНИТЕ ОТ ЕТ „МАСТЕР” УСЛУГИ Тел. 0898534108, е-mail: master.s.b@mail.bg
Боядисване с латекс 2.50 лв./м2
Грундиране 1.00 лв./м2
Китване и шлайфане 5.00 лв./м2
Поставяне на тапети 3.50 лв./м2
Поставяне на фриз-тапети 1.50 лв./м
Поставяне на теракот, фаянс 20.00 лв./м2
Поставяне на фриз 5.00 лв./м
Обръщане на дограма 10.00 лв./м.
Обшивка от гипсокартон 10.00 лв./м2
Преградна стена от гипсокартон 15.00 лв./м2
Зидария 10.00 лв./м2
Термоизолация 16.50 лв./м2
Мазилка с хоросан 8.00 лв./м2
Декоративна мазилка 8.00 лв./ м2
Монтаж на тоалетна чиния 35.00 лв.
Монтаж на мивка 30.00 лв.
Монтаж на батерия 20.00 лв.
Монтаж на душ 30.00 лв.
Монтаж на бойлер 40.00 лв.
Монтаж на проточен бойлер 30.00 лв.
Монтаж на електрически контакт тип Шуко 1.50 лв.
Монтаж на електрически ключ 1.50 лв.
Монтаж на осветително тяло аплик 8.00 лв.
Монтаж на осветително тяло полилей 10.00 лв.
Монтаж на осветително тяло луничка 3.00 лв .
* Посочените цени не включват стойността на материалите.
Грундиране 1.00 лв./м2
Китване и шлайфане 5.00 лв./м2
Поставяне на тапети 3.50 лв./м2
Поставяне на фриз-тапети 1.50 лв./м
Поставяне на теракот, фаянс 20.00 лв./м2
Поставяне на фриз 5.00 лв./м
Обръщане на дограма 10.00 лв./м.
Обшивка от гипсокартон 10.00 лв./м2
Преградна стена от гипсокартон 15.00 лв./м2
Зидария 10.00 лв./м2
Термоизолация 16.50 лв./м2
Мазилка с хоросан 8.00 лв./м2
Декоративна мазилка 8.00 лв./ м2
Монтаж на тоалетна чиния 35.00 лв.
Монтаж на мивка 30.00 лв.
Монтаж на батерия 20.00 лв.
Монтаж на душ 30.00 лв.
Монтаж на бойлер 40.00 лв.
Монтаж на проточен бойлер 30.00 лв.
Монтаж на електрически контакт тип Шуко 1.50 лв.
Монтаж на електрически ключ 1.50 лв.
Монтаж на осветително тяло аплик 8.00 лв.
Монтаж на осветително тяло полилей 10.00 лв.
Монтаж на осветително тяло луничка 3.00 лв .
* Посочените цени не включват стойността на материалите.
Абонамент за:
Публикации (Atom)